I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sobczyńska Marzena | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2011-12-22
Edukacja prawnicza w liceum
7 XII 2011r. w naszej szkole odbyło się szkolenie w ramach projektu " Edukacja prawnicza uczniów szkól ponadgimnazjalnych" zorganizowane dzięki współpracy Fundacji Europejski Instytut Pomocy Prawniczej z dyrektorem liceum p. Władysławem Klimaszewskim. Galeria zdjęć
Cały projekt objęty jest patronatem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Szkoleniem objętych zostało sześć klas: III e, III f, III g, II f, II g i I f
a prowadzili je: p. Katarzyna Jarosz i p. Michał Proszczuk. Celem szkolenia było przekazanie wiedzy z zakresu prawa- aspekty praktyczne.
Poruszone zostały następujące zagadnienia:
1. Aspekt prawny zakupów w internecie;
2. Pierwsza praca: aspekt prawny podjęcia pierwszej pracy przez młodocianego (jak rozpocząć, prawa i obowiązki pracownika);
3. Aspekt prawny wykorzystywania materiałów objętych prawami autorskimi;
4. Jak należy zachować się w sądzie;
5. Możliwości rozpoczęcia studiów w krajach Unii Europejskiej.
Warto nadmienić, że poparte były konkretnymi przykładami z życia.
Ponieważ współorganizatorem spotkania była p. Marzena Sobczyńska- szkolny doradca zawodowy, poszerzone zostało ono o wiedzę dotyczącą różnych dróg zawodowych dla absolwentów prawa, aplikacji prawniczych (korporacyjnych i ogólnych) oraz możliwości studiowania za granicą. Prowadzący szkolenie odnosili się do swoich doświadczeń - _ p. Katarzyna Jarosz(temat aplikacji) , p. Michał Proszczuk - studia za granicą, programy wymiany międzynarodowej, staże zagraniczne, praca w ambasadzie. Zaakcentowali trzy czynniki rzutujące na powodzenie takich planów edukacyjno- zawodowych: praca, pokonywanie własnych słabości oraz otwartość na świat i innych ludzi. Wskazali też korzyści wynikające z podejmowanych wyzwań.
W trakcie szkolenia mieliśmy okazję przymierzyć togę radcy prawnego. Każdy z uczestników szkolenia otrzymał broszurę szkoleniową, przedstawiającą prawa i obowiązki obywatela, pracownika, konsumenta, internauty, uczestnika postępowania procesowego, informacje o instytucjach prawnych, z którymi najczęściej mamy do czynienia oraz ich praktycznym zastosowaniem.
Ze spotkania wyszliśmy wzbogaceni o wiedzę prawną, ale też ze świadomością, że brak tej wiedzy, nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności, nawet jeśli jest się osobą niepełnoletnią.

Paulina Marszał kl III F
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.