I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Torebko Ewa | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2012-03-27
Warsztaty na temat Milenijnych Celów Rozwoju ONZ
W dniach 19 – 23 marca uczniowie I LO brali udział w warsztatach prowadzonych przez trzy zagraniczne studentki w ramach projektu „Make it possible”. Nasze liceum było piątą szkołą, którą odwiedziły podczas swojego pobytu w Polsce. Galeria zdjęć
Sanja z Serbii, Mariana z Grecji i Anne z Indonezji należą do międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. Jest to organizacja zrzeszająca studentów z całego świata, która daje im możliwość podróżowania i zdobywania nowych doświadczeń. Sanja jest studentką anglistyki i ma zamiar być nauczycielem, więc prowadzenie zajęć było dla niej między innymi doświadczeniem zawodowym. Mariana studiuje biznes i administrację, a Anne zarządzanie. Udział w projekcie pozwolił im więc na poszerzenie własnych horyzontów i umożliwił podzielenie się z młodszymi kolegami wiarą w to, że każdy człowiek może zmieniać świat.
Podczas pięciogodzinnych warsztatów prowadzące prezentowały uczniom informacje na temat swoich krajów, organizacji AIESEC i projektu „Make it possible”. Główna część zajęć poświęcona była ośmiu Milenijnym Celom Rozwoju ONZ, czyli m.in. zapobieganiu problemom takim jak ubóstwo, brak możliwości edukacji, nierówność płci, niszczenie środowiska naturalnego czy brak odpowiedniej opieki medycznej. Uczniowie, oprócz oglądania prezentacji, stawiani byli w różnych hipotetycznych sytuacjach. Ich zadaniem było zastanowienie się nad własnymi reakcjami i zwalczaniem stereotypów w myśleniu. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i brali czynny udział w dyskusji, pozytywnie zaskakując prowadzące nie tylko swoimi umiejętnościami językowymi, ale również wiedzą z zakresu historii i geografii.
Dla wszystkich trzech studentek prawie dwumiesięczny pobyt w Polsce był pierwszym tak długim pobytem poza domem. Polskę wybrały m.in. dlatego, że inni studenci z ich organizacji mieli bardzo dobre doświadczenia z pobytu w naszym kraju podczas innych projektów. Zapytana o najdziwniejsze doświadczenia związane z pobytem w Polsce, Anne zdecydowanie wskazała na pogodę, ponieważ po raz pierwszy w życiu zobaczyła śnieg na żywo. Marianę najbardziej zdziwiło to, że pijemy tak mało wody. Sanję natomiast zdziwiło to, że do obiadu nie jemy dodatkowo pieczywa. Dziewczęta bardzo chwaliły sobie naszą kuchnię i otwartość ludzi, których spotkały podczas udziału w projekcie.
Warsztaty w ramach projektu „Make it possible” należy uznać za wyjątkowo udane przedsięwzięcie, które przyniosło korzyści wszystkim biorącym w nich udział.
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.