I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sobczyńska Marzena | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2012-06-11
Co w Programie PaT "piszczy"?
Już kilkukrotnie na stronie szkoły pisaliśmy o programie "Profilaktyka a Ty". Przypomnijmy, że ten ogólnopolski program działa już sześć lat. Galeria zdjęć
Jego ideą jest promowanie życia, dobrej zabawy bez używek, ale też zachęcenie do rozwijania swoich pasji, zainteresowań , podejmowania działań na rzecz drugiego człowieka. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać i pokazywać, że podczas spotkań ,takich jak PaT-owskie młody człowiek znajduje to, czego niejednokrotnie szuka , sięgając po używki- dobry nastrój, zabawę, pozytywne emocje, rozładowanie napięcia, akceptację, sposób na samotność, nudę, szarość i monotonię, zajęcie wolnego czasu, wiele pozytywnych doznań, znajomości i przyjaźnie, zadowolenie ze zrobienia czegoś, podbudowanie poczucia własnej wartości, rozwój zainteresowań i zdolności, lekcję współpracy, refleksję itp.
Ponieważ dzięki inicjatywie władz Gminy, Starostwa, Policji, p. Zenona Krawczyka, uczniów
i p. pedagog z naszej szkoły, idea PaT-u dotarła też do Wyszkowa, postaraliśmy się o krótkie podsumowanie naszych dotychczasowych działań i informację o bieżących, ale też o zaplanowanych.

Co już osiągnęliśmy:

- lider programu PaT z terenu powiatu wyszkowskiego był uczniem naszego liceum- Adrian Grzegorczyk z kl. III f- pojechał na szkolenie w ubiegłym roku szkolnym. Następnie Klaudia Ambroziak (również z kl. III f) przejęła jego zadania, angażując się we wszystkie inicjatywy. Nadal, mimo, że z racji matury przekazała swoje obowiązki następczyni- Paulinie Bloch z kl. IIe, wspiera działania PaT-u;

- reklama programu PaT w klasach I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie oraz innych szkołach (zarówno w gimnazjach, jak i szkołach ponadgimnazjalnych);

- organizacja i udział w kilkudniowym wakacyjnym wyjeździe na VI Regionalny Przystanek PaT Ostrołęka- Kadzidło grupy ponad stu uczniów (z naszej szkoły pojechało 45 uczniów i 2 opiekunów):

- propagowanie idei PaTu wśród uczniów klas pierwszych (na zajęciach integracyjnych we wrześniu prowadzonych przez p. pedagog , nauka tańca ,,Belgijka”- Beata Dziewulska i Piotr Kmoch- kl. IIf;

- spotkanie patowiczów we wrześniu na Placu Defilad w Warszawie;

- zorganizowanie wyjazdu dla grupy z Wyszkowa;

- spotkania w naszym liceum i internacie uczniów z różnych szkół zaangażowanych w działania PaT-u (po wakacyjnym VI Przystanku, w trakcie roku, próby, spotkania organizacyjne, szkolenia itp.);

- przygotowanie i prezentacja podsumowania wakacyjnego VI Przystanku PaT Ostrołęka- Kadzidło w Zespole Szkół nr 1 (drama, wokal, taniec, prezentacja multimedialna itp.) Podsumowanie to oglądali nasi uczniowie z klas I i II;

- Wigilia PaTu w Warszawie;

- organizacja I Regionalnego Przystanku PaT w Wyszkowie (inicjatywa szeroko opisywana w prasie lokalnej i nie tylko)

Liderki: Klaudia Ambroziak i jej następczyni Paulina Bloch z opiekunem -p. pedagog Marzeną Sobczyńską włączyły w tę akcję 60-u licealistów uczestniczących w różnych warsztatach: tanecznych, poetyckich, plastycznych, Hip-Hopu, kuglarskich, kulinarnych, ale też spektaklach profilaktycznych, tańcu "Belgijki", gali finałowej.
To nasi uczniowie pomagali w organizacji programu jako asystenci, pomocnicy w Biurze Akcji, fotoreporterzy, czy Grupa Lidera od wczesnych godzin rannych w sobotę 11 lutego. Wcześniej pomagali w przygotowaniu sal, zakwaterowaniu uczestników, organizacji , itp.
W I Regionalnym Przystanku PaT Wyszków wzięło udział ok. 400-u uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, z czego połowa przyjechała z innych miast Polski. Przednia zabawa trwała niemal do północy. Przed wieloma młodymi ludźmi po warsztatach pojawiły się propozycje rozwoju, np. wydanie tomiku poezji, taniec w zespole Mistrza Świata i Europy (hip-hop), zajęcia w teatrze w Warszawie. Narodziły się nowe przyjaźnie. Patrząc nawet na naszych rówieśników zauważamy nowe znajomości, rozmowy podczas przerw.

- spotkania po I Wyszkowskim Przystanku PaT- podsumowania, wnioski, ustalenia;

- wyjazd Wyszkowskiej Grupy PaT, w tym licznej z naszego liceum, 30 marca do Siedlec na spektakle profilaktyczne realizowane przez teatr FANUM przy współpracy z Teatru Impresaryjnym- Scena 07

- byliśmy zaproszeni (oczywiście już gotowi do wyjazdu, także zorganizowaliśmy grupę uczniów z innych szkół) do udziału w nowej formie PaT-u - PaT-osferze w Górze Kalwarii (cykliczne spotkania na rynkach miast), ale termin został przesunięty

- spotkania w I LO organizowane przez liderów PaT-u i ich asystentów w celu propagowania sztuki teatralnej

- wyjazd na Regionalny Przystanek PaT do Siemiatycz- 26 maja- dla aktywnych PaTowiczów (udział w całodniowych warsztatach i gali finałowej)

- udział w VI Ogólnopolskim Konkursie ,,Młodzi przeciwko patologiom społecznym”. Partnerami konkursu są: Wolontariat programu ,,Profilaktyka a Ty”, Komenda Główna Policji, Fundacja Pedagogium, Fundacja Kidprotect.pl oraz Polskie Stowarzyszenie im. Jana Korczaka.
Prace na I etap konkursu zostały już wysłane (4 uczennice), czekamy na wyniki i ewentualnie II etap konkursu.

A przed nami:
- występ grupy teatralnej PaTu 5 VI godz. 11.00 DK „Hutnik” – drama profilaktyczna dla gimnazjum nr 1 i nr 2
- VII Wakacyjny Przystanek PaT W Lublińcu (jest tylko 25 miejsc na powiat wyszkowski z racji Euro).

Wszystkim PaTowiczom- maturzystom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie. To od Was wszystko się zaczęło. Mamy nadzieje, że uda Wam się kontynuować ideę PaT-u i włączać w różne przedsięwzięcia innych uczniów.

Paulina Bloch kl. IIe, lider PaT-u


WRAŻENIA UCZESTNIKA

Przystanek PaT W dniach 5-10 lipca na terenie Ostrołęki i Kadzidła odbyła się 6 edycja edukacyjno-artystycznego programu ‘Przystanek PaT’ pod auspicjami Komendy Głównej Policji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wydarzenie to zgromadziło około dwóch tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Gminę Wyszków reprezentowała grupa licząca 100 osób wraz z opiekunami. Przystanek PaT jest inicjatywą złożoną, można by opisywać go bardzo szeroko pod względem formalnym. Ja zaś postaram się opisać go z właściwej sobie perspektywy uczestnika. Na początku należy zadać sobie pytanie- czym właściwie jest Przystanek PaT.? Jest to coroczny finał akcji profilaktycznej ‘Profilaktyka a Ty’, obejmującej cały kraj. Młodzi ludzie spotykają się, ażeby przeżyć tydzień bez alkoholu czy innych używek w atmosferze zabawy oraz względnego ‘luzu’. Jak wygląda to w praktyce?
Wyjazd naszej grupy nastąpił rankiem we wtorek, 5 lipca spod Komendy Straży Pożarnej w Wyszkowie. W autobusie wszyscy zadawali sobie podobne pytania, typu ‘co spotka nas na miejscu’? Po dojechaniu do głównej bazy imprezy, hali im. A.Gołasia nastąpiła rejestracja grup, rozdanie identyfikatorów etc. Jako prawowici uczestnicy udaliśmy się do szkoły, która miała nam służyć przez te kilka dni jako miejsce zakwaterowania. Pierwszy dzień minął pod znakiem rozpoznawania terenu akcji oraz oficjalnego powitania, na którym po raz pierwszy mogliśmy poczuć, jak duża jest społeczność PaT-u. Widok dwóch tysięcy młodych ludzi w jednym miejscu, zgromadzonych w jednym celu- żeby, a jakże, w ciekawy sposób dobrze się bawić, robił wrażenie.
Drugi dzień to początek zajęć, które każdy mógł wybrać spośród kilkudziesięciu przygotowanych. Taneczne, aktorskie, muzyczne, czy jak w moim przypadku literackie, każde były prowadzone w sposób ciekawy, ale skuteczny- przez kilka dni można jednak nauczyć się salsy czy poznać tajniki hip-hopowej mowy. Ogólnie mówiąc, następne dni to próby doskonalenia się w wybranym przez siebie obszarze sztuki, poprzetykane różnymi wydarzeniami artystycznymi. Na przystanku wystąpiła kilkanaście grup teatralnych, pokazujących etiudy i spektakle związane z profilaktyką. Wieczorami odbywały się koncerty zaproszonych artystów, różnorakie panele rozmów, m.in. filozoficznych, salonik poetycki… Ciężko wszystko wymienić. Jeszcze ciężej było we wszystkim uczestniczyć, program był naprawdę bogaty. Uczestnicy sami dopełniali ten program inicjatywami oddolnymi w ramach Siania Dobra- rozdawanie uścisków czy całusów było na przystanku powszechne.
Ostatnie dni to m.in. przejście całym ‘przystankiem’ ulicami Ostrołęki i akcja Żywe Obrazy- posłużyliśmy jako żywy element do ułożenia napisów ‘PaT’ i ‘Kurpie’; oraz gala finałowa, podczas której każdy z warsztatów miał okazję zaprezentować swoją kilkudniową pracę. Wystąpienie przed zaproszonymi gośćmi i uczestnikami na estradzie mogło stresować, ale w końcu każdego to czekało, więc obyło się bez tremy. W niedzielę rano pożegnanie z uczestnikami i powrót, przez większość uważany za zbyt wczesny, do domu.
Podsumowując, przystanek to okazja do poznania wielu interesujących osób, rozwinięcia swoich talentów, spędzenia czasu bez wszechobecnych dziś używek, których szczerze mówiąc braku nikt nie odczuł zbyt mocno. Atmosfera przystanku PaT daje większego ‘kopa’ niż jakikolwiek narkotyk.
Oczekiwanie na następną edycję społeczność PaT-u wykorzystuje do szerzenia wiedzy o profilaktyce wśród młodych ludzi poprzez happeningi, spektakle i tym podobne. Nasza grupa również przygotowuje spektakl, którego premiera nastąpi wkrótce.
Jako uczestnik gorąco zapraszam na kolejne edycje przystanku, a więc:
Do zobaczenia na Przystanku PaT!

Jakub Waśniewski kl IIIb


OPIS WARSZTATÓW

Co to jest PaT?
PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.
Autor programu - insp. Grzegorz Jach
Cele programu:
- Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.
- Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.
- Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.
- Tworzenie ogólnopolskiej (a w przyszłości międzynarodowej) społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE
dla uczestników VI Przystanku PaT

1. Teatralne – Roman Holc (aktor i reżyser teatralny, pedagog)
2. Pisania scenariusza – Katarzyna Kotowska (pisarka, krytyk literacki, scenograf, pedagog)
3. Instrument aktorski w prozie Dostojewskiego – Jarosław Gajewski (aktor, reżyser, profesor sztuk teatralnych, wykładowca w Akademii Teatralnej oraz zca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego w Warszawie)
4. Teatr dialogu, ciała i sytuacji - Bernard Szulc / Berlin (reżyser, pedagog teatralny, autor międzynarodowych teatralnych projektów dla młodzieży)
5. Literackie – Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów piosenek oraz hymnu Przystanku PaT)
6. Plastyczne – Jerzy Kalina (performer, twórca sztuki akcji, rzeźby i instalacji)
7. Salon poetycko-muzyczny (otwarte wieczorne spotkania poetów i muzyków)
- Bożena Intrator (poetka, autorka tekstów piosenek, sztuk teatralnych, scenariuszy filmów i seriali oraz przekładów i adaptacji),
- Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów piosenek oraz hymnu Przystanku PaT),
- Chris Rafael - Rafał Wnuk (pianista, kompozytor, producent muzyczny, członek Polskiej Akademii Filmowej)
8. Rozmowy filozoficzne
- Adam Szwedka (moderator, etyk, pedagog)
- Janusz Kotowski (filozof, prezydent miasta Ostrołęka)
9. Rozmowy korczakowskie – Jakub Śpiewak (pasjonat myśli Janusza Korczaka, twórca fundacji Kidprotect.pl)
10. Wokalne
- Robert Osam (multiinstrumentalista, aranżer, pedagog),
- Katarzyna Idzikowska (wokalistka, trener emisji głosu, aktorka)
11. Bębniarskie – Marta Schuberg / Niemcy (kompozytorka, pedagog muzyczny)
12. Capoeira i taniec z maczetami – Ricardo Marques / Brazylia (instruktor tańca, muzyk, trener capoeiry)
13. Salsa – Raynel Fernandez Ballester / Kuba ( instruktor tańców afrokubańskich, baletu klasycznego, choreograf, tancerz Ballet Teatro America)
14. Taniec nowoczesny – Agnieszka Kurek Johnson (choreograf polskich i zagranicznych artystów, instruktor w technice tańca jazzowego, mody, video klip, disco dance)
15. HIP HOP – Branko Bielopotocky / Słowacja (nauczyciel, choreograf, mistrz Europy i świata w kategorii Hip Hop)
16. HIP HOP ’ owa mowa – Dominik „Gall Anonim” Kopaszewski i Jędzej Kupiec (raperzy, muzycy)
17. Taniec towarzyski – Krzysztof Błaszczyk (uczestnik międzynarodowych turniejów tańca rangi IDSF)
18. Dramy – Elżbieta Kołodziej - Kiska (filolog, dziennikarka, wokalistka, licencjonowany instruktor dramy)
19. Dziennikarskie – Elżbieta Golińska (dziennikarka niezależna, autorka i realizatorka programów szkoleniowych)
20. Wywiedzione ze słowa (recytacja) – Piotr Wawer (aktor)
21. Komiksu – Roland Łukasiewicz (plastyk, doktor socjologii, adiunkt, wykładowca akademicki)
22. Teatru iluzji – Tomasz Bieliński (instruktor, aktor-iluzjonista)
23. Inspiracji twórczego modelingu „Piękno jest w Tobie - pozwól je w sobie odnaleźć” – Małgorzata Retkowska (animator kultury, twórca- plastyk, inspirator mody)
24. Pantomimy – Piotr Świtalski (mim, aktor, instruktor pantomimy)
25. Fotograficzne – Jan Goliński (fotograf portrecista, fotoreporter)
26. Sztuki kulinarnej – Paweł Loroch (dziennikarz pytania na śniadanie TVP i antyradia, podróżnik, ekspert kulinarny)
27. Warsztat naukowy:
- t.1 „ Jak żyć wolnym od uzależnień” – Dorota Mainusch ekspert ds. profilaktyki, pedagog, terapeuta i artysta plastyk
- t.2 „ Zostań królem swojego życia” – Dorota Jarzębowska, Piotr Rzepka Akademia Pracy z Procesem, Fundacja Głębokiej Demokracji,
- t.3 „ Aktywizacja dzieci z problemami logopedycznymi i ADHD w zespole teatralnym” – dr Elżbieta Bielecka IPSiR UW
28. Studio filmowe PaT – Tomasz Pyrak (operator, montażysta)
29. Grafika komputerowa i praca z dźwiękiem – Sebastian Piasek DJ SAND – (kompozytor, aranżer, fotografik, grafik komputerowy)
30. Techniczne – Bolesław Scholl (pedagog, mistrz oświetlenia i realizator dźwięku)
31. Dostrzegalnia ekologiczna – Kadzidło – na terenie wyspy puszczy kurpiowskiej z dostrzegalnią pożarów (45 m) – Grzegorz Ślązak (nadleśniczy, poeta lasu)
32. Rzemiosło artystyczne i fotografia przyrody (taniec i śpiew kurpiowski oraz ubiór ludowy) – Kadzidło/Centrum Kultury Kurpiowskiej – Paweł Łaszczych (folklorysta, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” )
33. Filozofia obrony własnej (tylko dla pań)
- Robert Stypiński (trener boksu i kixboksing)
- Wojciech Dudkowski (mistrz Europy w juji-tsu, muzyk, polonista)
- Anna Szymańska (psycholog, szkoleniowiec)
34. Krótkofalarskie – Wiesław Paszta, Ewa Michałowska (instruktorzy krótkofalarstwa, dziennikarze)
35. Kuglarskie - Adam Piotr Opara, Kamil Malecki (tancerze tańca z ogniem ostródzkiej grupy eXodus)
36. Wizażu - Sylwia Skrzypczak (dyplomowana wizażystka)
Asystent - Monika Syrek
W miniony weekend w Ostrołęce zakończył się VI przystanek ogólnopolskiego programu "Profilaktyka a Ty". Przystanek trwał 6 dni. Uczestniczyło w nim ponad 2 tysiące młodych ludzi z Polski i Europy.
Co roku młodzi ludzie, którym przyświeca idea życia bez nałogów spotykają się na tzw. przystankach. Przystanki PaT są integralną częścią projektu realizowanego pod nazwą "Profilaktyka a Ty". Jego pomysłodawcą jest inspektor Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji.
W tym roku miejscem spotkań młodzieży była Ostrołęka. Przez sześć dni "patowicze" uczestniczyli w 36 warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Było to m.in. zajęcia z tańca, gry na wielu instrumentach, ale także np. samoobrony. Uczestnicy warsztatów poznali również kurpiowski folklor.
Finałem ostrołęckiego przystanku w ramach akcji "Profilaktyka a Ty" był przykuwający uwagę zgromadzonych pokaz tańca z ogniem w wykonaniu gurpy Exodus z Ostródy.

Prezentacja podsumowująca VI przystanek PaT
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.