I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: | Kategoria: Konkursy | Data: 2012-02-13
Medic Girls z I LO w Wyszkowie mają Haka Na Raka
„Mam haka na raka” to ogólnopolska akcja skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Co roku bierze w niej udział ponad tysiąc szkół. Akcja ma na celu uświadomić ludzi czym jest nowotwór, jakie są jego konsekwencje, objawy, czynniki ryzyka zachorowania, ale również zwrócić przede wszystkim uwagę na profilaktykę. Poprzednie edycje dotyczyły nowotworu płuc, prostaty, szyjki macicy, oraz raka piersi. Tegoroczna 5 edycja porusza rzadko spotykany temat, nowotworu jelita grubego. Galeria zdjęć
Nasza szkoła co roku angażuje się w akcję. W tym ma aż 6 zespołów. Jednym z nich jest team Medic Girls, z klasy IIe w składzie: Amanda Augustynik (lider), Paulina Bloch, Maria Ciok, Magdalena Gruchalska, oraz Marlena Ślesik. Dziewczęta pod kierunkiem nauczycielki biologii pani Wiesławy Wróbel przygotowują różnego rodzaju spotkania, by uświadomić jak najwięcej ludzi czym grozi zły tryb życia, niewłaściwe odżywianie, czy zażywanie używek.
Medic Girls odbył już wykłady w miejskich gimnazjach, lecz nie spoczywa na laurach. Ma umówione jeszcze kilka lekcji w szkołach, jak również zbieranie podpisów zachęcających do badania profilaktycznego w Somiance i w Wyszkowie.
Dziewczęta prowadzą również zbiórkę materiałów papierniczych w liceum i zabawek w Publicznym Gimnazjum w Somiance, które pod koniec lutego przekażą chorym dzieciom.
Jednak najważniejszym działaniem, jakiego się podjęli jest Marsz Hakowicza, zorganizowany z okazji światowego dnia walki z rakiem.
Dnia 02.02.12r. wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy mimo srogiego mrozu Medic Girls wyszedł na ulicę miasta, by ogłosić Wyszkowianom, że RAK nareszcie „umarł”. Śmierć jego spowodowało odejście ludzi od złych nawyków zdrowotnych. W pochodzie symbolizującym pogrzeb pokazano, że wszystko zależy od nas samych. Każdy dzień jest dobry, aby „Pochować raka, pogrzebać złe nawyki i wybrać życie”. Każdy potencjalny palacz ma prawo wybóru- albo ulegnie i pociągnie go ze sobą śmierć, albo przeciwstawi się i wybierze te kilka tysięcy dni więcej na ziemi.
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.