I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: | Kategoria: Dyrekcja | Data: 2011-02-20
Nigdy dosyć problematyki nowotworowej…
I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida jest szkołą, w której od wielu lat propaguje się problematykę prozdrowotną.
Programy profilaktyczne takie jak „Różowa wstążeczka”, od „Samobadania i mammografii” prowadzone były przez nauczycieli biologii, koordynatorów programów, ściśle współpracujących z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wyszkowie. Cztery lata temu pojawił się ogólnopolski program prozdrowotny skierowany do młodzieży pod nazwą- „Mam Haka na Raka”.
Jego celem jest budowanie świadomego zdrowotnie społeczeństwa poprzez edukację. Działania młodzieży zachęcają Polaków do badań profilaktycznych, gdyż wcześnie wykryty nowotwór może być wyleczalny. W akcji łącznie wzięło udział 8 455 uczniów z całej Polski. Również uczniowie I LO im. C.K. Norwida od czterech lat biorą udział w tej społecznej akcji. W bieżącym roku szkolnych w naszym liceum działają dwa zespoły m.in. 5-osobowa drużyna z klasy IIc. Opiekunem grupy jest pani mgr Wiesława Wróbel.
Jolanta Oleksiak, Natalia Puczyńska, Patrycja Szydlik, Katarzyna Śliwińska i Olga Tauter zostały zarejestrowane, jako „Zespół 185”. Tegoroczna edycja „Mam Haka na Raka” poświęcona jest problematyce związanej z rakiem płuc. Dziewczęta z drużyny zarejestrowały się na stronie www.mamhakanaraka.pl i rozpoczęły działania w regionie.
Przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą m. in. profilaktyki raka płuc, zaprojektowały ulotki, oraz przeprowadziły zbiórkę maskotek dla dzieci z domów dziecka lub oddziałów nowotworowych szpitali. Prezentacja została pokazana w tutejszych gimnazjach (Gimnazjum Nr1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich, Gimnazjum Nr 2 im. Obrońców Westerplatte) jak i w naszym liceum. 4 lutego odbył się Dzień Hakowicza, w którym „Hakowiczki” chodziły po mieście rozdając ulotki ukazujące szkodliwość palenia tytoniu i informując o dniu otwartym w klinikach onkologicznych jak i zbierały podpisy dotyczące poparcia tejże akcji.
Z pomocą Fundacji Idzik zebrane maskotki zostaną przekazane dla dzieci. Aktualnie dziewczęta przygotowują się do testu wiedzy o raku płuca oraz do kolejnej części akcji „Mam Haka na Raka”, czyli nagrania spotu reklamowego.
[Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.